As a parallel event to the exhibition, the international conference “IN TRANSITION: Cultural Identities in the Age of Transnational and Transcultural Flux” has been organised by the Ural State University named after A. M. Gorky, the Ekaterinburg Academy of Contemporary Art and NeMe (Cyprus)

Dates: October 16-18, 2008
Venue: Conference Hall, Ural State University named after A. M. Gorky

Entrance is free to all sessions

Conference participants:

  • Chair: Professor Sergei Kropotov, Director, Academy of Contemporary Art, Ekaterinburg, Russia
  • Keynote Speakers:
    • Dr Michael Haerdter (DE): “On modernism and its continuous impact on the world in flux”
    • Dr Galina Zvereva (RU): “Discourse of positive national identity in contemporary Russia”
    • Dr. Yiannis Papadakis (CY): “The Politics of Place, Space and Displacement in Divided Cyprus”
    • Dr Sergey Kropotov (RU): “Can the displaced speak?”
    • George Alexander (AU): “Remaking Cosmopolitanism”
    • Dr Victor Voronkov (RU): “A unique case of hybridization – homo soveticus”
    • Peter Lyssiotis (CY/AU): “I Make Books”
    • Dr Lanfranco Aceti (IT/UK): “War Shaped Identities: Destruction as Cultural Inheritance.”
    • Dmitry Bulatov (RU): “Techno-biological Hybridization and Contemporary Art”
    • Dr Christos Barboutis (GR/CY): “The displacement of the meaning of the ‘local’ in Russian media: Back to the future.”
    • Jeremy Hight (US): “Reconsidering Maps and Time: Immersive Event, Time and Global Interface”
    • Srećko Horvat (HR): “Banksy against Dystopia”
    • Oleg Reut RU: “Sovereignty: all ban”
    • Alan Gignoux (US/ UK): “Homeland Lost”
  • Parallel Sessions
    • Panel 1
      • Beloysov Sergey (RU): “Identity of the Russian State – peculiarity of transformation” Rodion Brekhach (Ru): “Social Cultural issues of migration: case studies from Perm region”
      • Elena Golovneva (RU): “Political myth as a an instrument of transmission of the ethnic identity concept.”
      • Ekaterina Taratuta (RU): “The City of War and Evacuation: the Siberian Beginning”
      • Valentina Kardapoltseva (RU): “«Judge complex» as a feeling of guilt in the personal identification model.”
      • Bulat Muratov (RU): “Traditional culture and economy of China, Japan and South Korea as a method of effective development of the national concept of Russia.”
      • Alexandra Torochov (RU): “Crosscultural practices of social inclusion.”
      • Elena Trubina (RU): “Non-Governmental Discourses on Migration and Mobility in Russia’s New Media.”
      • Natalia Schubina (Ru): “Educational strategies of tolerance developing in diaological space of polyethnic societies.”
      • Leo Granberg and Osva Annu (FI): “Russian Transition in the Eyes of Yakutian Cattle.”
    • Panel 2
      • Elina Viljanen (FI) :“O Narodnoi Muzyke – Transcultural Identity of Soviet Musical Aesthetics”
      • Payman Khajavi (IR): “Culture and nationality in global civil society”
      • Natalia Agaphonova (RU): “Representation of ethnic and ethno-social uniqueness of Tatar and Bashkir communities of South Prikamie in contemporary social reality.”
      • Alexandra Kleshina (RU): “Multiculturalism as a system”
      • Igor Krasavin (RU): “Disconnected society and culture of private identifications.”
      • D. Lebedev and G. Lebedeva (RU): “Slipping identity”
      • Lyudmila Popkova (RU): “Politics of Multiculturalism and gender citizenship: feminist perspective.”
      • Olga Frolova (Ru): “Longing for identity preservation: bodily practices.”
      • Svetlana Chashina (RU): “Alternative Culture and alternative art practice: towards mechanism of development.”
      • Margarita Gudova (RU): “Chronotopos” of glamour magazines: Displacement of the Soviet existential patterns of behaviour.”
      • Lassila Jussi (FI): “Between the Discourses of Collective Didactics and Individual Stimulation: Appropriations from the semiotic repertoire of the Pro-Kremlin Youth Organizations.”
      • Marat Ismagilov and Danil Gretchko (RU): “The school space in the context of globalisation and unification.”
    • Panel 3
      • Ksenia Golovko (RU): “Jacques Ranciere’s Aesthetic Unconscious as a concept of Modern Art”
      • Anastasia Kirikova (RU): “Symbols of Consumption in Contemporary Culture.”
      • Ksenia Fedorova (RU): “Interactive Media Art and the Ethics of “Sharism”
      • Galina Orlova (RU): “Between Décor and Phantasm: Designing Europeness in the Public Space of a Southern Russian City”
      • Sofia Rassadina (RU): “Transformation of Pleasure Practices as a Symptom of Adaptive Identity.”
      • Natalia Sokolova (RU): “In Search of Identity: ‘Global’ and ‘Local’ in Russian Fan-Video”
      • Victor Radchenko (UA): “Social Networks and ‘Old’ Technologies “Oksana Zaporozhets (RU) and Ekaterina Lavrinez (LT): “Dramaturgy of Fear in Urban Transitive Spaces”
  • Artist Talks:
    • Sheila Pinkel (US): “Hmong in Transition”
    • Lee Wells (US): “Supermodern – nothing is what it seems”
    • Adonis Florides (CY): “Constructing Heterotopias in Film”
    • Annetta Kapon (US): “Venus de Milo and other Feminist issues.”
    • Vesna Crnivec (SL): “Bakers from Baku”
    • Susan Barnet (UK): “Displaced Studios project”
    • Dana Sederowsky (SE): “Special Announcements”
    • Kirill Preobrazhenskiy (RU): “Cheremushki Apartment Gallery”
    • Sylvia de Swaan (US): “Return”
    • Fyodor Telkov (RU): “Longing for the Truth”
    • Diana Machulina (RU): “Artwork Migrations”